Erdal Çelik Kimdir?Erdal Çelik Kimdir ?

18 Temmuz’da 🙂 doğdu

İlk ve orta okulu memur olan babasının işi nedeniyle uzun yıllar dolaştıkları Anadolu’da Erzurum’da, lise tahsilini Ankara’da tamamladı.
Ankara’ya geri dönüşten sonra Gazi Üniversitesi müzik bölümünde okurken Savaş BAĞCAN orkestrasında şarkı söylemeye başladı.
Sırasıyla İlhan FEYMAN orkestrasında, Uğur SEZEN orkestrası ve LOKOMOTİF grubuyla çalıştı.

1976 yılında TRT Ankara radyosunun açtığı kadrolu ses sanatçılığı sınavını kazanarak Radyoya girmeye hak kazandı. Amacı pop müzik yapmak olduğundan kazandığı halde radyoya başlamadı.

Hemen akabinde TRT Televizyonunun hazırladığı yeni sesler programında emisyon hakkı kazanarak radyo ve televizyonda programlara katılıp şarkı söyledi. Çıktığı programlardan da sonra Ankara’nın çeşitli kulüplerinde şarkı söylemeye başladı.

Bu arada çok sevdiği yazma tutkusunu tatmin etmek ve her şeyi daha yakından hissetmek için Yurt Haberler Ajansında TV magazin ve meclis muhabirliği yapmaya başladı. İlk başkanı Cengiz POLATKAN’ın olduğu TRT magazin muhabirleri derneğinin 017 nolu kurucularındandır.

1982 yılında beraber müzik yaptığı LOKOMOTİF grubuyla Ankara KKK Armoni mızıkasında vatan görevini tamamladı.

1984 yılında Güneş gazetesini açtığı ses yarışmasında 2000 kişi arasından ilk 10’a girmeyi başardı ve erkek şarkıcılar dalında 1. oldu. Yine aynı yarışmada rakibi olan Emel MÜFTÜOĞLU’yla yarışma sonrası 1985 yılında Attila ÖZDEMİROĞLU’nun projesi olan EMEL-ERDAL ikilisini kurdular.

İkili “ÖYLE BİR AŞK” ve “ALATURKA BENİM CANIM” adlı albümlere imza attı. Bu süre içerisinde 2 yıl Zülfü LİVANELİ ile birlikte konserler ve TV programları yapan ikili 1986-87-88 yıllarında Eurovision şarkı yarışmalarında TÜRKİYE finallerinde yarıştı.

KAYAHAN la birlikte seslendirdikleri “GÜNEŞLİ BİR RESİM ÇİZ BANA” şarkısıyla 3. oldu. Yaklaşık 6 yıllık beraberlik sonrasında yollarını ayırdılar.

Erdal Çelik, 1989 yılında Kuşadası Altın güvercin yarışmasında sözü ve müziği kendisine ait olan  “GİTTİN GİDELİ” adlı şarkıyla gümüş güvercin, sözü ve müziği Atilla ATASOY’a ait “YAZ YAĞMURU” şarkısıyla da bronz güvercini kucakladı.

1991 yılında büyük çıkış yakaladığı “CANA CANSIN” albümüyle ilk solo çalışmasını yaptı.

Aynı yıl TRT televizyonlarında yayınlanan “EVLİLİĞE DOĞRU” adlı yarışmanın uzun zaman sunuculuğunu yapan sanatçı 1993 yılında çıkardığı 2. solo albümü “YA HEP YA HİÇ” den sonra İRLANDA’nın Cavan kentinde yapılan “CAVAN İNTERNATİONAL SONG CONTEST” yarışmasında “LIKE A GIFT” adlı şarkıyla o senenin Eurovision 1.si şarkıcıları geride bırakarak 1.’lik ödülünü aldı.

Bu ödülün hemen ardından İNGİLTERE de plak yapmak için aldığı teklifi ve önüne uzatılan sözleşmeyi yeni doğmuş oğlundan ve ailesinden fazla uzak kalmamak adına imza atmayıp geri çevirdi. 1996 yılında yaptığı “CANIMIN İSTANBUL KÖŞESİ” albümü sanatçının çıkardığı en son solo albümdür.

Bu tarihten sonra çeşitli zamanlarda yurt içi ve yurt dışında özellikle AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİNDE çeşitli etkinliklere katılarak Türkiye’yi ve kaliteli Türk müziğini tanıtmaya çalışan sanatçı sanat hayatı boyunca SOVYET RUSYA, KAZAKİSTAN, ÖZBEKİSTAN, KIRGIZİSTAN, PAKİSTAN, İSVEÇ, İSVİÇRE, ALMANYA gibi ülkelerde çeşitli konserler yapmıştır.

Erdal Çelik’in 90lara damgasını vuran şarkılarından bazıları;

Gittin gideli,
Gülendam,
Cana cansın,
Tek kürekçim sensin benim,
Biletini kestim senin,
Olmaz ki böyle yar,
Gururum,
Ya hep ya hiç,
Nerelere kime sorsam,
Gelesin ateşlere,
Canımın İstanbul köşesi.

1 Aralık 2017’de tüm dijital marketlerde yerini alan “Ve Hayatımda” ile müzik severler ve 90 lar dinleyicisine uzun zamandır bekledikleri sürprizi yaptı.

erdal celik